Spojená škola s organizačnými zložkami Stredné odborné učilište železničné a Obchodná akadémia
 

Hlavná stránka

 

 
Profil školy | New sub page |

O škole

Profil školy

Spojená škola v Čiernej nad Tisou


 Železničiar

 

Absolvent učebného odboru železničiar vie vykonávať práce a činnosti v železničnej doprave spojenej najmä so zostavou a sprievodom nákladných vlakov, zabezpečovaním jazdy vlakov a posunovacích dielov. Vie sa orientovať v základných úlohách jednotlivých sekcií železničnej dopravy. Ovláda návestné, dopravné a príslušnú časť prepravných predpisov a taríf. Pozná predpisy o brzdách a vykurovaní vozňov a predpisy o oznamovacích a zabezpečovacích zariadeniach. Učebný odbor pripravuje najmä na robotnícke povolania v železničnej prevádzke.
absolventi sa môžu uplatnit ako:

·  dozorca výhybiek,

·  výhybkár,

·  posunovač,

·  sprievodca nákladných vlakov,

·  hradlár, hlásničiar,

·  tranzitér,

·  signalista

Absolventi, ktorí úspešne vykonajú záverečnú skúšku, sa môžu uchádzať o prijatie na štúdium popri zamestnaní, ktoré sa končí maturitnou skúškou.


 

Obchodná akadémia

 

Študijný odbor obchodná akadémia pripravuje absolventov so širokým všeobecným i odborným vzdelaním, nevyhnutným na výkon obchodno - podnikateľských funkcií vo výrobných podnikoch, v tuzemskom i medzinárodnom obchode, penažníctve, cestovnom ruchu a ďalších službách v štátnej i verejnej správe. Absolvent je schopný vykonávať marketingové cinnosti v tuzemsku a v zahraničí, činnosti zabezpečujúce finančné hospodárenie podniku, jeho účtovníctvo, štatistiku, cenovú tvorbu, daňovú agendu, činnosti spojené so získavaním a spracovaním informácií, kvalifikované sekretárske a korešpondenčné práce (aj v styku so zahraničím). Pozná základné právne normy, základnú odbornú terminológiu z oblasti techniky administratívy a obchodnej i úradnej korešpondencie, metodiku a postupy účtovania v sústave podvojného účtovníctva a vedenie jednoduchého účtovníctva, základné vlastnosti vybraných druhov tovaru a spôsoby ich zisťovania. Po zapracovaní je absolvent pripravený na samostatný výkon činností odborného ekonomického pracovníka, na uskutočňovanie rôznych činností súvisiacich s podnikateľskou praxou v rôznych formách podnikateľských subjektov, v rozpočtových a príspevkových organizáciách. Absolvent ovláda dva svetové jazyky (možnosť výberu z anglického, nemeckého alebo francúzskeho jazyka) a má predpoklady pokračovať v štúdiu na vysokej škole.


 

Strojárstvo

 

Absolvent po skončení prípravy v študijnom odbore mechanik strojov a zariadení a po úspešnom vykonaní maturitných skúšok vie čítať technické výkresy detailov, schém a zostáv, orientuje sa v technickej dokumentácii a podľa nej vie určiť tvar, rozmery, tolerancie a drsnosť opracovania. Číta sprievodky s technologickým postupom zostáv a montáže, vyhľadáva potrebné hodnoty v tabuľkách i normách, vie stanoviť pracovné postupy na využívanie moderných pracovných metód a pomôcok. Určuje a používa pomocné materiály pri spracovaní detailov. Manipuluje s materiálom v rámci montážnych prác, montuje a demontuje zložitejšie stroje a zariadenia s pomocou bežne používaných nástrojov a zariadení.
ovláda:

·  ručné a strojové obrábanie materiálov,

·  výrobu a montáž strojových súčiastok,

·  zváranie a rezanie kyslíkom,

·  opravu strojárenských výrobkov,

·  diagnostikovanie a odstraňovanie porúch na zložitých strojoch a zariadeniach,

·  zostavovanie, opravovanie a oživovanie strojárskych výrobkov,

·  zabezpečovanie odovzdávacieho a opravárenského servisu

Príprava v tomto odbore utvára predpoklady na to, aby absolvent po príslušnej praxi vedel aplikovať technické zobrazovanie technologických súčiastok používaných v strojárstve, lícovaciu sústavu, chápať funkciu a použitie strojov a zariadení. Mal by mať prehľad o strojárskych materiáloch, ich výrobe, skúšaní, použití a spracovaní. Neoddeliteľnou súčastou teoretického a praktického vyučovania je problematika bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, požiarnej ochrany a hygieny práce.


 

Komerčný pracovník v doprave

 

Absolvent študijného odboru ovláda vykonávanie činností v oblasti organizácie železničnej, cestnej, vodnej, leteckej, kombinovanej a podnikovej dopravy, pričom využíva vedomosti z výpočtovej techniky, písania na stroji a z hospodárskej korešpondencie. Má základné vedomosti z tovaroznalectva, z colného a devízového práva, pozná základné tlačivá pre colné konanie, vie uzatvárať zmluvy pre prepravcov tovaru. Je schopný úspešne a pohotovo riešiť pracovné situácie, organizovať a riadiť činnosti na pracovisku, vykonávať činnosti spojené s organizovaním dopravy. Vyzná sa v medzinárodných dohodách platných v oblasti dopravy a prakticky vie uplatniť znalosť cudzích jazykov. Absolvent vie aplikovať získané odborné vedomosti a zručnosti v konkrétnych situáciach: vie samostatne zaujať správne stanovisko k rôznym ekonomickým javom, vie objektívne zhodnotiť ekonomické situácie z hľadiska efektívnosti a vie správne vypracovať písomnosti hospodárskeho charakteru v úradnom jazyku. Absolvent počas štúdia získa sústavu vlastností a schopností dôležitých pre úspešné zvládnutie pracovných situácií - schopnosť tvorivo a samostatne myslieť a pohotovo sa rozhodovať, realizovat získané poznatky v praktickom živote, s prehľadom riešiť úlohy a organizovať i riadiť činnosť na pracovisku.
pracovné uplatnenie absolventa:

·  colný deklarant,

·  zasielateľ

·  pracovník výpočtového strediska,

·  reklamant 

Mechanik silnoprúdových zariadení


ovláda:

·  montáž, nastavovanie, opravy a skúšanie silnoprúdových zariadení,

·  navíjanie elektrických strojov,

·  údržbu elektrických strojov

Absolvent po ukončení prípravy v študijnom odbore mechanik silnoprúdových zariadení a po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky vykonáva činnosti spojené s montážou elektrických zariadení, so zapájaním jednoduchých a zložitých elektrických obvodov, ich oživovaním, nastavovaním, kontrolou a meraním. Vie samostatne čítat a používať technickú dokumentáciu, vyhladávať potrebné údaje v tabuľkách a diagramoch, zhotovovať náčrty, schémy a výkresy, ktorými vyjadruje svoje vlastné technické myšlienky. Je schopný rozlišovať materiály používané v elektrotechnike, dokáže posudzovať vlastnosti týchto materiálov dôležité pre ich spracovanie a použitie. Vie zvoliť účelné pracovné postupy a v súlade s technologickými požiadavkami vie zvoliť aj sled operácií pri montáži, údržbe a opravách elektrických strojov, prístrojov a zariadení. Absolvent používa bežné meracie prístroje pri meraní, kontrole a skúškach stavu elektrických zariadení, dodržiava pri práci zásady bezpecnosti a ochrany zdravia pri práci, vie používať osobné ochranné pracovné pomôcky. Príprava v tomto študijnom odbore vytvára predpoklady na to, aby bol absolvent po príslušnej praxi schopný vykonávať činnosti spojené s montážou, nastavovaním, opravami a skúšaním rozvodných zariadení, elektrických strojov a prístrojov. Mal by vedieť rozoznávať jednotlivé druhy elektrických zariadení, zostavovať rozvodné zariadenia v sietiach, rozvodoch, elektrických staniciach a inštaláciách v mieste spotreby. Absolvent by mal obsluhovať a ovládať pracovné prostriedky - stroje a nástroje na navíjanie, zariadenia na stavbu sietí a elektrických staníc, používať meracie, diagnostické a skúšobné prístroje pri meraní, kontrole, určovaní stavu a diagnostike porúch.


 

Elektromechanik

 

Absolvent učebného odboru elektromechanik je schopný vykonávať cinnosti, ktoré sa vyskytujú pri montáži, inštalácii, zapájaní, oživovaní, meraní a skúšaní elektrických obvodov, prístrojov, strojov a zariadení. Je schopný samostatne čítať a používať technickú dokumentáciu, odborné normy a tabuľky, kresliť náčrty a schémy jednoduchých súčiastok a elektrických obvodov. Dokáže obsluhovať základné elektrické zariadenia, stroje a prístroje, zabezpečiť ich funkciu, vyhladávať a odstraňovať ich poruchy a vykonávať ich údržbu. Ďalej vie vykonávať bežnú inštaláciu vnútorných rozvodov elektrickej energie s pripojením spotrebičov, vie opravovať elektrické a mechanické poruchy rotačných, tepelných a iných domácich spotrebičov. Po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky môže absolvent pokračovať v štúdiu popri zamestnaní (3 roky), ktoré sa končí maturitnou skúškou.


 

Mechanik - opravár zamerané na cestné motorové vozidlá

 

Absolvent učebného odboru je kvalifikovaný odborný pracovník schopný samostatne pracovať na údržbe, servise a oprave cestných motorových vozidiel. Má ucelené základné vedomosti potrebné pre štandardné opravy cestných motorových vozidiel s využitím štandardných vybavení dielní. Pri práci je schopný používať štandardnú meraciu a diagnostickú techniku.
absolvent ovláda:

·  štandardné opravy podľa dielenskej dokumentácie výrobcu s dodržaním technologických postupov a noriem,

·  štandardnú diagnostiku, nastavenie a údržbu vozidla podľa technickej dokumentácie výrobcu,

·  identifikáciu základných závad na základe služobnej jazdy a testov,

·  vedenie a spracovanie sprievodnej dokumentácie činnosti pri opravách, evidenciu spotreby a výkonov,

·  vykonanie záverečnej kontroly práce a rozbor úspešnosti,

·  obsluhu základných prístrojov a zariadení používaných v autoopravárenstve,

·  zásady bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri práci 

Mechanik - opravár zamerané na koľajové vozidlá

 

Absolvent tohto zamerania sa vie orientovať v konštrukcii hlavných častí a systéme koľajových vozidiel. Pozná základné pojmy o použití elektrickej energie a elektrotechnických zariadení u koľajových vozidiel. Vie robit údržbu, opravy a prehliadky koľajových vozidiel. Vie čítať a urobiť jednoduché náčrty súčiastok alebo schému zapojenia systémov, ktoré sa vyskytujú u koľajových vozidiel. Príprava v učebnom odbore vytvára predpoklady na to, aby absolvent po príslušnej praxi mohol posúdiť a poznať funkciu a použitie strojných súčiastok, častí strojov a mechanizmov, systémov na motorových rušnoch a vozňoch.
absolvent ďalej ovláda:

·  opravu zariadení i funkčných celkov lokomotív i motorových vozňov,

·  kontrolu, opravu, montáž i demontáž strojových častí,

·  vykonanie funkčnej kontroly po vykonanej oprave,

·  jednoduché elektrotechnické práce priamo súvisiace s opravou príslušného zariadenia v rámci opráv motorových rušňov, osobných a nákladných vozňov

Absolventi obidvoch učebných odborov, ktorí úspešne vykonajú záverečnú skúšku, sa môžu uchádzať o prijatie na štúdium popri zamestnaní. Toto štúdium je ukončené maturitnou skúškou.



Középfokú vasúti szakmunkásképző intézet
(Stredné odborné učilište železničné)

    1964-ben kezdte működését mint Vasúti szakmunkásképző intézet villanyszerelői és gépészeti szakágazatok nevelési és müvelődési központjaként.
    Az 1977/78-as iskolaévtől a vasutas szak oktatását is biztosítja egész kelet-szlovákiai kiterjedéssel. Ugyanebben az iskolai évben kezdték el tanulmányaikat az első érettségiző diákok az erősáramú berendezések mechanikusa szakon.
    1978 szeptember 1-töl a Vasúti szakmunkásképző intézet bekerül a középiskolák hálózatába és új néven - Középfokú vasúti szakmunkásképzö intézet - működik tovább. Az iskola jelenlegi legfőbb feladata a vasúti közlekedésben, gépészeti és elektrotechnikai szakágazatokban dolgozó fiatalok képzése.


 

Kereskedelmi akadémia
(Obchodná akadémia)

 

    Az 1993/94-es iskolai évben az iskolán belül megkezdte működését egy új iskolai létesítmény, a Kereskedelmi akadémia. Ez az iskola termelőüzemek, pénzintézetek, állami és közügyek üzleti illetve kereskedelmi funkcióiba képez széles látókörű szakembereket.
    A Kassai kerületi önkormányzat határozata alapján 2005 szeptember 1-töl a két iskola összevonásával egy új iskola keletkezett, melynek neve Közös igazgatóságú Középfokú vasúti szakmunkásképző intézet és Kereskedelmi akadémia.
    2003 novemberében ünnepelte a Kereskedelmi akadémia 10. évfordulóját. A 2006/2007-es tanévtől kezdődően iskolánkon a Kereskedelmi akadémia szakon a szlovák mellett beindul a magyar nyelvü oktatás is. Szintén újdonság a középiskolánkon végzettek számára nyíló felépítményi bevezetése magyar és szlovák nyelvben egyaránt. Az iskola e szakon belül általános és szakképzést nyújt. A Kereskedelmi akadémia végzettje képes a megszerzett elméleti ismereteket a gyakorlatban alkalmazni, képes a személyi számítógépet kezelni, tud gépelni mechanikus és elektronikus írógépen, elsajátítja a szövegszerkesztés és szövegformázás technikáját valamint az egyszerü- és kettös számvitel rendszerét és képes üzemgazdasági problémák önnáló megoldására. A képzés egész időtartama alatt a tanulóknak két idegen nyelvet oktatunk, melyek elősegítik a külföldi munkapiacon történő elhelyezkedést is.


 

Gépek és berendezések mechanikusa
(Strojárstvo)

 

    Négyéves tanulmányi szak, mely érettségi vizsgával végződik. A diákok tanulmányaik sikeres befejezésével az érettségi bizonyítványon kívül tanonclevelet is szereznek. A négyéves képzés során elsajátítják a technikai dokumentációban való jártasságot, mint például műszaki rajzok alapján megállapítani az egyes alkatrészek alakját, méreteit és egyéb tulajdonságait. A gyakorlati képzés során elsajátítják az anyaggal való manipulációt, gépi és kézi fémmegmukálást. Összetett gépek szét- és összeszerelését. Gépek és berendezések diagnosztizálását, javítását, üzembehelyezését és szervizelését. A 2006/2007-es tanévben ezen a szakon csak magyar nyelvű osztály nyílik.


 

Vasutas
(Železničiar)

 

    Ez a szak három éves és az iskola sikeres befejeztével a diákok tanonclevelet szereznek. Tanulmányaik során elsajátítják a vasúti forgalommal, úgy mint személyi forgalommal összefüggő sokrétű tevékenységet, mint például a tehervonatok összeállításánál, tolatásánál, teher és áruszállításnál, személy és személyi poggyász szállításánál szükséges teoretikus és gyakorlati ismereteket.
    Megismerkednek a vasúti normákkal, előirásokkal, jelzésekkel, biztonsági és információs rendszerekkel. A hároméves szak sikeres befejezése után lehetöség van továbbtanulásra és az érettségi megszerzésére "VASÚTI FORGALOM" szakon. A továbbtanulás munka mellett is lehetséges és lehetővé teszi a vasúttal kapcsolatos ismeretek kibővítését és ezáltal növeli az elhelyezkedés esélyét.


 

Kereskedelmi dolgozó a forgalomban
(Komerčný pracovník v doprave)

 

    Viszonylag új és népszerű, négyéves szak, mely úgy érettségi mint tanonclevél megszerezésével végződik. Ez a tanulmányi szak áruszállításra és fuvarozásra specializálódik és ezen kívül teljeskörű szakközépiskolai végzettséget biztosít.
A képzés nagy hangsúlyt fektet a számítástechnika felhasználására és alapismereteket nyújt a saját iparengedély kiváltására. A végzősök alkalmassá válnak a vasúti, közúti, vízi és légiforgalommal kapcsolatos tevékenységek szervezésére és lebonyolítására. Mindezek mellett aktívan kihasználják a számítástechnika, gépírás, gazdasági levelzés, vám és devizajog és idegennyelv terén szerzett ismereteiket. Megismerkednek a vám és pénzügyörségnél és áruforgalomnál használatos nyomtatványok kitöltésével.


 

Egyéb szakágazatok
(Ostatné odbory)

 

    Tanintézetünk modern hegesztő iskolával is rendelkezik, amely lehetőséget nyújt az érdeklődők számára a következő tanfolyamok elvégzésére:

·  láng hegesztés

·  ív hegesztés

·  CO2 védő atmoszférában való hegesztés

    A tanfolyam ideje alatt a résztvevők a teoretikus tudáson kívül szert tesznek a praktikus hegesztés mindenféle fajtájára.
    A tanfolyam sikeres befejeztével az érdeklődők hegesztői államvizsgát is szerezhetnek. Ezeken kívül a hegesztő iskola lehetőséget nyújt a lejárt hegesztőigazolványok meghosszabbítására.